Деликатесна идеја: Плескавици од пилешко и зеленчук

Деликатесна идеја: Плескавици од пилешко и зеленчук

Направете вкусна тава со пилешко.

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 2 изрендани тиквици
 • 2-3 лука
 • 3-4 лажички ситно сечен коријандер
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • маслиново масло

Подготовка:

 

 

 1. Пилешкото бело месо, тиквиците, коријандерот, лукот, се сечат ситно и се зачинуваат со сол и бибер.
 2. Смесата треба да содржи доста вода од тиквиците.
 3. Направете мини плескавици од смесата.
 4. Загрејте масло на оган, па секоја мини плескавица испржете ја.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

singlepost_text