Лекува цел список болести – Јадете брокула често

Лекува цел список болести – Јадете брокула често

Брокулата е богат извор на витамини и минерали, а името и доаѓа од италијанскиот збор “brocco.
Во 100 грама свеж брокула има 91 процент вода, 2,7 грама влакна, 76 милиграми витамин Ц и лекува многу болести.Делува позитивно на варењето на храната и целиот дигестивен тракт, таа е и одличен антиоксиданс.

Штити и од срцеви болести.

Треба да се јаде сирова за да се задржи витаминот Ц.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text