Вистински домаќински кнедли со сливи по едноставен стар рецепт

Вистински домаќински кнедли со сливи по едноставен стар рецепт

Ужиајте во неодоливиот вкус на популарниот десерт…

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 200 гр гриз
 • 1,5 мала шолја масло
 • 3 јајца
 • 100-150 гр брашно
 • 200 гр презла
 • 150 гр шеќер

Начин на подготовка:

 1. Компирите обварете ги и испасирајте ги, па во врелиот компир ставете 200 гр гриз. Кога ќе се излади додајте 1,5 шолја масло и 3 јајца, но постепено едно по едно. Потоа додајте брашно помеѓу 100-150 гр.

   

 2. Правете топчиња, внатре ставајте сливи, гответе ги во врела вода, а потоа извалкајте ги во презла испржена со шеќер. Кнедлите се готови кога ќе испливаат на површина.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text