Брзи мафини повкусни од ресана

Брзи мафини повкусни од ресана

Направете мафини со портокал и чоколадо.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 60 гр. путер
 • 120 гр. шеќер
 • 100 гр. млечно чоколадо
 • 100 гр. какао
 • 2 јајца
 • 2 дл. млеко
 • 2 дл. сок од портокал
 • 1 кора од портокал

Подготовка:

 1. Се мати путер со миксер со шеќер, се додаваат јајца со млеко и сок.
 2. Се додава и брашно со прашок за пециво и се меша, па се додава чоколадото исечено на коцки. Се става и рендана кора од портокал.
 3. Се става во калап за мафини премачкани со маргарин.
 4. Се печат на 200 степени 20 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text