Рерната ќе блесне без рибање – Средствокое вади и тврдокорни дамки од пред години

Рерната ќе блесне без рибање – Средствокое вади и тврдокорни дамки од пред години

Рерната е голем проблем за сите домаќинки, зошто замастената површина и тврдокорните дамки тешко се чистат со многу мака и рибање.

Сепак, постои и полесен начин да блесне рерната, без триење, рибање и голем труд, а ви треба само сода бикарбона.

Емили Мекклемент од САД на својата страница „ Live Renewed” објавува совети како да се исчисти домот на еколошки начин, па објавува и моќен рецепт за рерната. Со помош на сода бикарбона и малку вода нејзината рерна која не била чистена 3 години блеснала.

Се прска рерната со мешавина од чаша вода и две лажици сода, и се остава да се растопи маснотијата.

Правете го ова два дена, неколку пати на денот, па пребришете со сунѓер по секое прскање откако ќе отстои смесата.

Маснотиите исчезнуваат на овој природен начин.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text