Здрав леб од банани и бадеми

Здрав леб од банани и бадеми

Подгответе вкусен и здрав леб кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 2 лажички мед
 • 4 зрели банани
 • 200 гр кафеав шеќер
 • 4 јајца
 • 200 гр брашно
 • прашок за печиво
 • 100 гр мелени бадеми
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 200 гр кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 160 степени Целзиусови. Калапот обложете го со хартија за печење.

   

 2. Бананите исечкајте ги. Додајте мед и добро измиксајте. Додајте путер, шеќер, јајца и добро измешајте. Додајте брашно, прашок за печиво, мелени бадеми и сода бикарбона, а потоа измешајте кисела пвалка. Ставете ја смесата во калап и печете 45 до 60 минути. Послужете топло.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text