Колачиња со бело чоколадо – Евтини коцки за слави, гости и родендени

Колачиња со бело чоколадо – Евтини коцки за слави, гости и родендени

Готови за 45 минути и доволни за 10 лица. Супер вкусен десерт.

Состојки:

 • 200 гр. чоколадо за готвење 
 • 100 гр. маргарин 
 • 200 мл. слатка павлака 
 • 150 гр. мелени лешници 
 • 150 гр. мелени бисквити 
 • 50 гр. брусница 

   

 • 100 гр. бело чоколадо 
 • 100 гр. маргарин за горе

Подготовка:

 1. Се топи чоколадото со маргарин на пареа, се соединуваат посебно мелените лешници со бисквити и се додава слатка павлака со сечена брусница. Се меша и се става и чоколадото. 
 2. Се топи посебно белото чоколадо за прелив со маргарин. 
 3. Се става во колачињата во четвртасти калапи белото чоколадо да го покрие дното, па се става смесата од колачите. 
 4. Се стега и служи.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки