Брзи и вкусни чоколадни пралине

Брзи и вкусни чоколадни пралине

Брзи и вкусни чоколадни колачиња…

Состојки:

  • 250 гр намаз од сирење
  • 500 гр чоколаден бисквит со полнење
  • 250 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите издробете ги во трошки и одвојте мал дел со кој ќе ги посипите колачињата. Потоа ставете во сад, додајте намаз од сирење и добро измешајте додека не добиете густа поврзана маса. Со раце обликувајте топчиња со обем од речиси 3 см. 
  2. Чоколадото растопете го на пареа, топчињата потопете ги во чоколадо и ставете на чинија. Додека чоколадото се уште е топло топчињата посипете ги со издробени бисквити и оставете во фрижидер најмалку еден час.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text