Јунешко во сос од портокал

Јунешко во сос од портокал

За следниот ручек подгответе вистинска гурманска оаза со овој вкусен рецепт.

Состојки:

 • 500 гр јунешки гради
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 помала главица целер
 • морков
 • сол
 • бибер
 • сок од 1/2 портокал
 • 2 лажици пасирани домати
 • 2 лажици путер
 • 150 гр крем сирење со зачински билки

Начин на подготовка:

 1. Излупете и исечкајте кромид, лук, целер и морков и сѐ ставете во чинија.

   

 2. Месото ставете го над зеленчукот, прелијте со сок од портокал, додајте 2 лажички сол, бибер, домати и ставете во фрижидер да преноќи.

   

 3. Наредниот ден извадете од чинија, уште посолете и побиберете, па со зеленчукот, со маринада, ставете во длабока тава или тенџере и динстајте на тивок оган околу 180 минути.

   

 4. Кога ќе биде готово, месото издвојте го, а зеленчукот испасирајте го и измешајте го со сирење.

   

 5. Месото можете да го вратите во сосот или да го послужите одвоено.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука