Правила за чување на зачините дома – Кои садови се најкорисни?

Правила за чување на зачините дома – Кои садови се најкорисни?

Постои правилен начин на кој се чуваат зачините дома.

Се чуваат во садови од стакло или керамика, а не треба да се на светлина, бараат суво место и темно.Лукот, ѓумбирот и целерот се чуваат во ладилник.

Не се чуваат зачини близу извор на топлина.

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text