Печен зеленчук за љубителите на вегетаријанска храна

Печен зеленчук за љубителите на вегетаријанска храна

Вкусен печен зеленчук, ќе го правите постојано!

Состојки:

 • 250 гр тиквици
 • 200 гр црвени пиперки
 • 250 гр модар патлиџан
 • 200 гр моцарела
 • 1 лажица сув зачин
 • 1 лажица маслиново масло

Состојки за сос:

 • 2 лажици исечкан босилек
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица оцет
 • малку бибер
 • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците, пиперките и модриот патлиџан исечкајте ги на парчиња, посипете со сув зачин и пропрскајте со масло. На тефлон тава испечете го зеленчукот.

   

 2. Измешајте босилек со маслиново масло, сечкан лук, оцет и бибер. Топлиот зеленчук наредете го на чинија и на него распоредете сечкано моцарела сирење и прелијте со подготвениот прелив.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text