Брзи кокос колачиња – Лесен десерт за 10 минути

Брзи кокос колачиња – Лесен десерт за 10 минути

Направете брзи колачиња од кокос.

Состојки:

  • 200 гр. кокос
  • 120 гр. шеќер
  • 50 гр. маргарин
  • 2 јајца
  • 2 кеси ванила

Подготовка:

  1. Се растопува маргаринот, но не се згарева премногу, па се лади.
  2. Се матат јајцата со жица, се става шеќер и кокос, па маргаринот. Се меша и се става ванила.
  3. Се обликуваат форми со лажица и се редат на плех со хартија, па се печат 7-10 минути на 170 степени на загреана рерна.

Прочитај поврзани рецепти:

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Шарска плескавица

Паста и сос по домашен рецепт

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар

singlepost_text