Нема веќе неред, мака и црни раце – Вака најлесно се лупат костени

Нема веќе неред, мака и црни раце – Вака најлесно се лупат костени

Есента и зимата се период на костени кои се совршени, особено со греено вино во домот.
За лесно да се излупат, засечете ги со остар нож и потоа оставете ги во топла вода 10 минути.Исцедете, изладете малку и излупете без мака.

Вака ќе си ја олесните работата, нема да се валкате и да направите неред.

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text