„Бајадерка” без печење – Колач без мака

„Бајадерка” без печење – Колач без мака

Направете супер вкусен бајадера колач.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 150 гр. гриз
 • 250 гр. маргарин
 • 1-2 лажици какао
 • 200 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лимон (сок и кора)
 • 1 пакување бисквити

Подготовка:

 1. Се вари млеко со шеќер и се додава маргарин да се стопи, па се става гриз.
 2. Се дели смесата на два дела, во едниот се става рендана кора од лимон и сок од лимон со ванилин шеќер, во другиот какао.
 3. Во калап се ставаат бисквити па прво темната смеса.
 4. Потоа биксвити па бел крем.
 5. Се става уште еден ред бисквити и тоа е тоа.
 6. Се лади и служи.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

 

singlepost_text