Погачи со моцарела – Подобри од пастрмајлии и пита

Погачи со моцарела – Подобри од пастрмајлии и пита

Направете вкусни домашни погачи со јајца и сирење.

Состојки:

 • 500 гр. брашно 
 • 100 мл. вода 
 • 20 гр. квасец 
 • 200 гр. кисело млеко 
 • 1 лажиче сол 
 • 1 лажиче шеќер 
 • 2 лажици масло

За горе:

 • 200 гр. сирење 
 • 2 јајца 
 • 50 гр. моцарела

Подготовка:

 1. Се рони квасец во млака вода и се меша со шеќер. Се активира. 
 2. Се става брашно потоа, се додава кисело млеко, сол и масло. 
 3. Се меша со вилушка и се замесува тесто. 
 4. Се остава да нарасне. 
 5. Се дели на 4-6 топки и се развлекува секоја како елипса. 
 6. Се прави облик на чамец, се матат во сад јајца, се одвојува жолчка за премачкување. 
 7. Се додава и сирењето и по желба магдонос. 
 8. Се редат погачите во плех со масло и се става на средина филот. Се премачкуваат по краевите со жолчката и се става исечена моцарела на парчиња. 
 9. Се загрева рерната на 180 степени и се печат додека добијат златна боја.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

 

 

singlepost_text