Колачи со кандирани цреши – Брзи мали топчиња

Колачи со кандирани цреши – Брзи мали топчиња

Направете ситни колачи со наполитанки.

Состојки:

 • 100 гр. мелени наполитанки со лешници
 • 100 гр. путер
 • 100 гр. мелени бисквити
 • 2 лажици крем од лешници
 • 100 гр. кандирани цреши
 • 100 гр. чоколадо и 30 мл. масло за горе

Подготовка:

 1. Се соединуваат во сад мелените наполитанки со биксвитите, омекнат путер и крем.
 2. Се меси да се добие хомогена смеса.
 3. Се прават 16 топчиња.
 4. Се става на средина на секоа кандирана цреша.
 5. Се оставаат да се стегнат па се топи чоколадо на масло и се полеваат или валкаат.
 6. Се декорираат по желба.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

singlepost_text