Деликатес: Запечено јадење со карфиол и компири

Деликатес: Запечено јадење со карфиол и компири

Направете вкусно запечено јадење од карфиол и компир.

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 7-8 компири
 • 100 гр. масло
 • ½ китки магдонос
 • ½ лажички бибер и малку сол
 • 3 јајца
 • 2 шолји млеко

Подготовка:

 1. Се мие и се става карфиолот во солена вода, се вари 15 минути да омекне.
 2. Се кине потоа исцедениот карфиол на мали цветови.
 3. Се мие, лупи и сече компирот на тенки кругови и се става сол. Се сече и магдоносот ситно.
 4. Се реди компир во плех, магдонос и бибер и сол, карфиол, па пак компир и се додека има состојки.
 5. Се ставаат горе изматени јајца со млеко и се пече на 200 степени додека не порумени.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

 

singlepost_text