Црни патлиџани во тегла – Совршена зимница за кратко време

Црни патлиџани во тегла – Совршена зимница за кратко време

Направете вкусни црни патлиџани во тегла.

Состојки:

 • 4 кг. црни патлиџани
 • 3 кг. црвени пиперки
 • 2 кг. зелени пиперки
 • 3 главици кромид
 • 1 шолја оцет
 • 2 шолји масло и малку сол

 

Подготовка:

 1. Се печат пиперките и патлиџаните. Се лупат, чистат и сечат на парчиња.
 2. Се става сол, маслото се пржи и се остава да се олади.
 3. Се соединува со оцет и се става зеленчукот.
 4. Се додава и лукот исечен ситно и магдонос по желба.
 5. Се меша и става во тегли кои се стерилизираат 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text