Испечете риба без коски: Овој трик треба да го знаете

Испечете риба без коски: Овој трик треба да го знаете

Има ли нешто позаморно од јадењето риба со милион мали коски?

Никој од нас не сака да ги вади ситните коски од печената риба. Па како да испечете риба без коски? Многу едноставно! Искористете го овој мал корисен совет. Овој рецепт е погоден за подготовка на разни видови риба со ситни коски.

Еве што треба да направите:

Рибата исчистете ја од внатрешни органи. Потоа со остар нож внимателно направете бројни резови од двете страни, без да ги исечете главните коски.

Во внатрешноста на рибата ставете исечкани кругови кромид и ловоров лист. Извалкајте ја рибата во брашно и печете на средна температура. А каде се ситните коски? Тие веќе се пропржиле и омекнале во врелото масло, затоа и можете да ги изедете без да забележите. Пробајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text