Рижото со телешко

Рижото со телешко

Брз и вкусен ручек…

Состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 250 гр ориз
 • 2 главици кромид
 • 2 моркови
 • 2 чешниња лук
 • 2 домати
 • 2 пиперки
 • модар патлиџан
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • малку целер или магдонос

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот измијте го и ситно исечкајте го. Телешкото исечкајте го на коцки и динстајте на загреано масло со сечкан зеленчук и зачини.

   

 2. Оризот измијте го и додајте го во динстаното месо и зеленчук. Ставете малку вода и ставете да се готви на тивок оган, без мешање, само протресете го садот од време на време.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text