Еве како се подготвува сарма на стар начин

Еве како се подготвува сарма на стар начин

По ова јадење сме познати ширум светот…

Состојки:

 • 500 ге мелено мешано месо
 • 1 лажица маст
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • пипер
 • бибер
 • сол
 • ловоров лист
 • свинска сува коленица

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете на маст. Кога ќе стане стакласт ставете месо и него малку пропржете го. Додајте сечкан лук, мелена пипер, сол, биебр и сѐ зимешајте.

   

 2. Свиткајте сарми како што е прикажано во видеото. Во средина ставете коленица, а средината на зелката исечкајте ја на коцки па ствете во садот. Додајте уште малку маст и пипер и ловоров лист. Налијте со вода и поклопете и гответе околу 3 часа на тивок оган.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text