Пилешко и макарони – идеална комбинација за совршен ручек

Пилешко и макарони – идеална комбинација за совршен ручек

Неодолива комбинација од пилешко и тестенини.

Состојки:

 • 300 гр пилешко месо
 • 150 гр моркови
 • 150 гр грашок
 • 150 гр пченка
 • 100 гр горгонзола
 • 150 гр шарени макарони
 • 1 лажица сенф
 • 400 мл кисела павлака Пекабела
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Зготвеното пилешко исечкајте го на коцки. Морковот исто така исечкајте го на коцки, па згответе со грашок во благо посолена вода.

   

 2. Во пилешкото додајте го исцедениот и изладен зеленчук, исцедена пченка, исечкано горгонзола сирење и зготвени и изладени тестенини.

   

 3. Измешајте сенф, павлака и малку сол и прелијте преку салатата од пилешко и макарони.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text