Традиционални полнети пиперки

Традиционални полнети пиперки

Искористете ја сезоната на пиперките, а еве и одличен рецепт за полнети пиперки.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 1 морков
  • 2 чешниња лук
  • 300 гр мелено месо
  • малку масло
  • малку ориз
  • малку сол
  • сув зачин
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Оризот згответе го кратко и оставете го на страна. Во тава продинстајте кромид и морков, па додајте месо и зачини. Во готовиот фил додајте и ориз. Кога малку ќе се излади, додајте ориз и полнете ги пиперките.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text