Бајадера по евтин рецепт – Највкусниот десерт за малку пари

Бајадера по евтин рецепт – Највкусниот десерт за малку пари

Направете го најубавиот десерт бајадера по брз и евтин рецепт.

Состојки:

 • 400 гр. шеќер
 • 12 лажици вода
 • 150 гр. мелени ореви
 • 150 гр. мелени бисквити
 • 125 гр. маргарин
 • 3 лажици какао

Глазура:

 • 120 гр. чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица маргарин

Подготовка:

 1. Се става шеќерот во шерпа и се става вода. Се остава да се стопи па  се ставаат мелените ореви и бисквити во смесата.
 2. Се меша, па се трга од шпорет и тогаш се додава маргарин исечен на коцки и се меша.
 3. Се дели на два дела смесата, во едниот се става какао.
 4. Се обложува плех со хартија и се става темната смеса, се рамни, врз неа светлата и се рамни и таа.
 5. Се прелива со глазура од растопено чоколадо со масло и маргарин.
 6. Се лади и служи.

Уживајте!

 

 

 

 

 

singlepost_text