Рецепт за чоколадни пуканки

Рецепт за чоколадни пуканки

Вкусни чоколадни пуканки, неодоливи грицки кои ќе ги правите постојано!

Состојки:

  • 150 гр пуканки
  • чоколадо
  • 2 коцки путер
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • сол
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Во едно тенџере испукајте пуканки. Потоа, во друго тенџере ставте шеќер да се растопи и да се претвори во карамел, а потоа додајте путер и чоколадо. Растопете, па со тоа прелијте ги пуканките.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text