Запечени тиквици во сочен прелив: Ќе сакате да ги правите секој ден

Запечени тиквици во сочен прелив: Ќе сакате да ги правите секој ден

Искористете го крајот на сезоната за уште малку уживање во вкусните тиквици…

Состојки:

 • 3 тиквици
 • 4 јајца
 • сол
 • бибер
 • 150 гр кашкавал
 • 3-4 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците исечкајте ги на кругови, а потоа на коцки. Ставете во огноотпорен сад со средна големина и прелијте со 3-4 лажици масло.

   

 2. Во чинија скршете јајца, посолете и побиберете по вкус, убаво разматете, па прелијте ги тиквиците.

   

 3. Од горе посипете со рендан кашкавал и печете 30-35 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text