Неодоливи сладолед мафини

Неодоливи сладолед мафини

Вкусни и неодоливи мафини со сладолед.

Состојки:

  • 500 мл течен јогурт
  • 250 гр течен шлаг
  • 60 гр шеќер во прав
  • 1/2 лимон
  • 250 гр шумско овошје

Начин на подготовка:

  1. Калапот од мафини ставете го во замрзнувач да биде ладен. Лимонот исцедете го и измешајте со шеќер во прав и јогурт во глатка смеса. Разматете течен шлаг и измешајте во јогуртот. Лесно измешајте шумско овошје, свежо или замрзнато.

     

  2. Во ладниот калап од мафини ставете хартиени корпички и наполнете ги со подготвениот сладолед. Прекријте со проѕирна фолија и ставете во замрзнувач на најмалку 6 часа.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула