Скиселете зелка брзо и лесно – Едноставна постапка за вкусна сарма и салати

Скиселете зелка брзо и лесно – Едноставна постапка за вкусна сарма и салати

Ова е најлесен начин да скиселите зелка за зимата.

Состојки:

  • 1 зелка
  • сол
  • ловоров лист
  • бибер

Подготовка:

  1. Зелката се чисти од оштетени листови, потоа се ставаат листовите во сад со бибер и ловоров лист.
  2. На литар вода се става 30 грама сол и се прелева зелката.
  3. Затворетр со капат.
  4. Оставете 7-10 дена.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

 

singlepost_text