Слатки мафини со кокос

Слатки мафини со кокос

Вистинско уживање – слатки мафини со кокос…

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 3 лажички прашок за печиво
 • 75 гр кокосово брашно
 • 125 гр шеќер
 • јајце
 • 250 мл млеко
 • 3 лажици ликер од кокос
 • 80 мл мало
 • 15 гр листови кокос
 • 1 лимета
 • 150 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Во сад разматете јајце, млеко, масло и ликер од кокос, а потоа постепено додајте брашно измешано со прашок за печиво, шеќер и кокосово брашно.

   

 2. Добро соединете со миксер, па наполнете калапи за мафини обложени со мрсна хартија и печете во рерна на 175 степени околу 25 минути.

   

 3. Листовите кокос испржете ги во тава без маст. Лиметата измијте ја со топла вода, изрендајте ја кората и исцедете го сокот.

   

 4. Шеќерот во прав измешајте го со сок од лимета, прелијте изладени мафини и украсете со печени листови кокос.

Уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text