Брз и едноставен доручек: Мафини со зеленчук за 20 минути

Брз и едноставен доручек: Мафини со зеленчук за 20 минути

Наместо кајгана, јајца на око или варени, испробајте мафини од јајца со зеленчук.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 0,5 дл млеко
 • 170 гр спанаќ
 • прстофат сол
 • прстофат бибер
 • 1 црвена пиперка
 • 50 гр чедар сирење

Начин на подготовка:

 1. Добро разматете јајца и млеко, додајте зачини, а потоа ставете и ситно исечкан спанаќ, пиперка исечкана на коцки и чедар.

   

 2. Намастете калап за мафини со масло или путер и ставете ја смесата.

   

 3. Загрејте ја рерната на 190 степени и печете 20-25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text