Модар патлиџан со моцарела

Модар патлиџан со моцарела

Вкусно јадење од моцарела и модар патлиџан.

Состојки:

 • 1 голем модар патлиџан
 • 3 лажици маслиново масло
 • моцарела
 • 2 домати
 • босилек
 • сол
 • бибер
 • оцет

Начин на подготовка:

 1. Измијте го патлиџанот, исушете го и исечкајте го. Посолете и оставете дваесетина минути. Ставете го патлиџанот на грил и пропрскајте го со малку масло. Додајте малку биебр. Пржете десетина минути, додека не омекне.

   

 2. Тргнете го патлиџанот од оган и на секој круг ставете парче сирење, парче домат и во средина босилек. Потоа уште едно парче сирење и од горе уште едно парче патлиџан. Вратете кратко на грил, додека сирењето не почне да се топи.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text