Десерт со бело чоколадо и јагоди

Десерт со бело чоколадо и јагоди

Направете вкусен десерт со јагоди и бело чоколадо.

Состојки:

  • 400 гр. јагоди 
  • 1 лимон 
  • 30 гр. шеќер во прав 
  • 150 гр. бело чоколадо 
  • 150 мл. слатка павлака 

Подготовка:

  1. Се чистат и сечат јагодите и се ставаат во сад со нарендана кора од лимон да не се исушат. 
  2. Се става слатката павлака на оган и се додава рендано бело чоколадо, па се меша додека згусне. 
  3. Се лади на собна температура кремот. 
  4. Се става во садови овошје, крем, шеќер во прав, па се става кратко во рерна 2-3 минути да добијат златна боја.

Поврзани вести на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Ладна супа за врелите летни денови

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text