Неодолива сладолед торта – готова додека трепнете

Неодолива сладолед торта – готова додека трепнете

Брза и вкусна сладолед торта…

Состојки:

 • 250 гр бисквити
 • 3 лажици растопен путер
 • 1,5 кг растопен сладолед
 • 200 гр бобичасто овошје по избор

Начин на подготовка:

 1. Во блендер ставете 10 парчиња бисквити и обработете ги до фини трошки. Додајте путер и мешајте во блендер додека не добиете еднолична смеса.

   

 2. Мешавината од бисквити и путер излејте ја во сад за печење со големина од околу 22 см со дно кое може да се отстрани.

   

 3. На кората наредете осум цели бисквити. Потоа излејте сладолед и со гумена шпатула распоредете го по целата површина. Потоа по сладоледот распоредете овошје. Тортата ставте ја во замрзнувач најмалку осум часа.

Уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство