Плескавици полнети со сланина и сирење

Плескавици полнети со сланина и сирење

Вкусни плескавици богати сланина и сирење.

Состојки:

  • 1 кг. мелено месо
  • 100 гр. сланина
  • 200 гр. сирење
  • 1 дл. масло
  • 1 кромид
  • магдонос, вегета, бибер и сол

Подготовка:

  1. Меленото месо добро се замесува, па се прават плескавици од него.
  2. За филот се сечат ситно сланината и кромидот и се пропржуваат на масло, па се додава изренданото сирење и зачини и се заедно се пржи на тава.
  3. Се зема плескавица, се става на неа лажица од филот, па друга плескавица се става одозгора.
  4. Се спојуваат краевите за да не истече филот, убаво се притискаат плескавиците и се печат во рерна или на скара околу десет минути, па се декорираат со магдонос.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

 

 

 

singlepost_text