Не може да биде повкусен: Џем од ореви и круши

Не може да биде повкусен: Џем од ореви и круши

Направете вкусен џем од круши и ореви.

Состојки:

  • 5 кг. круши
  • 2 шолји ореви
  • 2 кг. шеќер
  • 1 кесе ванила
  • 200 мл. вински оцет

Подготовка:

  1. Се лупат и се чистат крушите, се сечат и се ставаат во сад, ред круши па шеќер, и така додека има.
  2. Се постава во ладилник 24 часа.
  3. Се меша оцет со 500 милилитри вода, па се полеваат крушите, се става во загреана рерна на 200 степени 2-3 часа, а од време на време се мешаат.
  4. Се ставаат потоа ванила и ореви, се пече уште 2-3 минути.
  5. Се става во тегли.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text