Витамински бомби за зимата – Готово за 10 минути, доволно за 10 порции

Витамински бомби за зимата – Готово за 10 минути, доволно за 10 порции

Готово е за 10 минути, а доволно за 10 порции.

Состојки:

 

 • 10 моркови
 • 3 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 4-5 главици кромид
 • 4-5 домати
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се спрема сега, се користи за супи и чорби во зима.
 2. Се мијат и лупат морковите, се сечат на кругови, а пиперките се мијат и чистат, па се сечат на траки.
 3. Се лупи доматот и се сече само тврдиот дел. Се сече и кромидот ситно.
 4. Се сече ситно магдоносот.
 5. Се меша се заедно во сад и се распоредува во кеси за замрзнување.
 6. Се става во замрзнувач, а потоа се вади по потреба за зимата.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

 

 

singlepost_text