Нема печење на горештините: Карамел обланди (Видео рецепт)

Нема печење на горештините: Карамел обланди (Видео рецепт)

Направете вкусни карамел обланди.

Состојки:

 • 1 кора обланда
 • 100 гр. шеќер
 • 150 гр. мелени бисквити
 • 100 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер
 • 100 гр. млеко во прав
 • 4 лажици кокос

Подготовка:

 1. Се карамелизираат 100 грама шеќер на оган, кога ќе стане карамел се става 175 милилитри вода и се вари 2-3 минути, па се додаваат мелени бисквити и се става филот врз листот обланда.
 2. Се ставаат на оган маргаринот со 3 лажии вода и 100 грама шеќер да се стопи, се трга од оган и се става млеко во прав и 4 лажици кокос.
 3. Се чека 2-3 миути и се става врз кремот на обландата.
 4. Се прави ролат.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

 

 

singlepost_text