Повкусно од таратур: Салата со кисело млеко и тиквички

Повкусно од таратур: Салата со кисело млеко и тиквички

Направете вкусна и освежувачка салата со тиквички и кисело млеко.

Состојки:

  • 2 тиквички
  • 1 канче кисело млеко (3% маснотија)
  • 2 лажици ронето сирење
  • 3 чешни лук
  • сол и бибер по вкус

Подготовка:

  1. Се лупат тиквичките, се сечат на коцки и им се става сол, па се ставаат на благо намачкана тава со масло да се запечат, колку да станат крцкави.
  2. Се меша кисело млеко со зчаини и сирење.
  3. Се става сечен лук.
  4. Се мешаат тиквичките во смесата, или пак се ставаат на чинија па врз нив сосот.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта