Солена торта од тиквици (Видео рецепт)

Солена торта од тиквици (Видео рецепт)

Вкусна солена торта со тиквици, многу едноставна за подготовка.

Состојки:

 • 2 тиквици
 • 200 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • сол
 • бибер
 • 2 јајца
 • 1-2 пиперки
 • 2-3 домати
 • 50 гр печеница
 • 250 гр крем сирење
 • 200 гр кисела павлака
 • 2 чешниња лук
 • магдонос

Состојки за декорација:

 • морков
 • краставица
 • шери домати
 • пиперка

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „CooKing“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко