Вкусна маринада за шницли – Месото има неверојатна арома

Вкусна маринада за шницли – Месото има неверојатна арома

Направете вкусен сос за свински шницли.

Состојки:

  • 3 чешни ситнет лук
  • 4-5 лажици маслиново масло
  • 4 лажици соја сос
  • ½ лажички бибер
  • 1 лажица сенф
  • 1 кромид сечен и сол

Се мешаат маслиново масло со соја сос и сенф, ситнет лук и се преливаат шницлите, ова е смеса за килограм шницли. Се ставаат и зачини.

Се става помеѓу сечен кромид и се става во ладилник два часа.