Нема веќе кашлање и болка во грлото – Смеса која помага и на долгогодишни пушачи

Нема веќе кашлање и болка во грлото – Смеса која помага и на долгогодишни пушачи

Ако сте пушач со години, сигурно ги чувствувате негативните последици на нездравата навика, но постои рецепт кој може да стави мака на проблемот и да помогне да го исчистите телото:

Состојки:

  • 400 гр лук
  • 1 литар вода
  • 400 гр шеќер
  • 2 лажици куркума
  • поголемо парче ѓумбир

Подготовка:

  1. Во водата се става шеќерот па се остава да зоврие, и се додава потоа лукот исечен на поголеми парчиња заедно со ѓумбирот кој претходно треба да го изрендате или исечете на мали парченца.
  2. Кога мешавината ќе проврие, смалете ја температурата и додајте куркума, па нека се покрчка уште малку.
  3. Варете додека количински не се преполови смесата, па исцедете ја течноста и ставете ја во стаклен сад.
  4. Нека се олади на собна температура, па ставете ја во фрижидер.
  5. Земајте две лажици наутро на празен стомак и две лажици по вечерата, непосредно пред спиење.

singlepost_text