Кафе со сладолед – Освежување за врелите денови

Кафе со сладолед – Освежување за врелите денови

Се што ви треба да летото, направете ледено кафе со сладолед од ванила.

Состојки:

  • 2 мали шолји сварено нескафе
  • 3 лажички млеко во прав
  • 4 топки сладолед од ванила
  • 4 лажици шлаг
  • 2 лажици мрвици чоколадни

Подготовка:

  1. Се става во кафето млекото и шеќер по желба, се ставаат коцки лед, се става топка сладолед, па кафето, па шлаг и мрвици.
  2. Ова е количина за неколку чаши.

 

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече