Кашест сок од кајсии

Кашест сок од кајсии

Освежете се со неодолив кашест сок од кајсии.

Состојки:

  • 5 кг зрели кајсии
  • 750 гр шеќер
  • 2 л вода

Начин на подготовка:

  1. Кајсиите измијте ги, отстранете ги коските, сомелете ги во машина за месо и ставете во емајлиран сад.

     

  2. Зовријте шеќер и вода, малку изладете, додајте мелени кајсии, измешајте и оставете да стои на ладно место околу 12 часа. Потоа овошјето пропасирајте го и кратко згответе.

     

  3. Кога сокот ќе биде готов, ставете го додека е врел во претходно подготвени шишиња и херметички затворете ги. Наполнетите и затворени шишиња покријте ги и така чувајте ги додека не се изладат.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text