Касато коцки без печење – Полни желе и суво грозје

Касато коцки без печење – Полни желе и суво грозје

Не се печат, доста брзо се прават и превкусни се. Направете касато коцки.

Состојки:

 • 250 гр. мелени бисквити
 • 200 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 100 гр. суво грозје
 • 150 гр. желе
 • 3 лажички рум
 • 100 гр. бело чоколадо
 • 100 гр. чоколадо
 • 6 лажици масло

Подготовка:

 1. Се сече желето на коцки и се сече и сувото грозје ситно.
 2. Се мешаат со мелени бисквити и шеќер во прав, па се додаваат омекнат маргарин и рум.
 3. Се става смесата на масна хартија, па се рамни и се остава да се стегне околу час два во ладилник.
 4. Се сече на коцки и се топат чоколадите посебно со по три лажици масло.
 5. Пола колачиња се ставаат во белото чоколадо, а со другата половина во чоколадото.
 6. Ако сакате можете да ги подготвите и само со еден вид чоколадо, или да си украисте на свој начин.

Уживајте!