Торта со боровница

Торта со боровница

Неодолив десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 500 гр слатка павлака
 • 300 гр шлаг
 • 250 гр кисела павлака Пекабела
 • 200 гр бисквити
 • 300 гр мелени бисквити
 • 1/2 кг боровница
 • 1/2 л млеко
 • чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад разматете слатка павлака, а во друг шлаг со млеко, па сѐ спојте и во добиената смеса додајте кисела павлака. Поделете го кремот на два дела. Во првиот ставете мелени бисквити.

   

 2. Потопете ги бисквитите во загреано млеко и редете ги на тацна. Ставте половина од количината фил со бисквити, преку ставете боровници, па останатата половина со бисквити.

   

 3. Од горе, преку целата торта, премачкајте крем без бисквити, па украсете со боровница.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text