Слатки залаци: Мафини со праски

Слатки залаци: Мафини со праски

Одличен рецепт за десерт со праски, да се засладите во летните денови.

Состојки:

  • 3 шолји брашно
  • 3 јајца
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 шолја масло
  • 2 шолји шеќер
  • 4 исчистени праски

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, сода бикарбона и сол. Во друг сад разматете јајца, па додајте масло и шеќер. Спојте ги влажните и сувите состојки, па полека додајте и праски исечкани на коцки.

     

  2. Калапите за мафини обложете ги со хартиени корпички и ставете смеса. Печете околу 20 минути во рерна загреана на 200 степени. Изладете ги мафините, па послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text