Сладолед десерт – Повкусно од торти и колачи

Сладолед десерт – Повкусно од торти и колачи

Направете вкусен сладолед десерт.

Состојки:

  • 2 кеси сладолед во прав
  • 1 л. млеко
  • 2 банани
  • 2 пакувања пишкоти
  • 50 гр. маргарин

Подготовка:

  1. Се премачкува калап за колач со маргарин, се редат пишкоти на ѕидовите на калапот и на дното.
  2. Се мати сладолед и се става преку пишкотите, се става во ладилник 20 минути.
  3. Се мати и вториот сладолед и се ставаат пола ореви, па се редат исечени банани над претходната замрзната смеса, па сладоледот и уште пола од оревите.
  4. Се ставаат пишкоти и се замрзнува.
  5. Декорирајте по избор.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука