Домашни тортиљи – меки и вкусни

Домашни тортиљи – меки и вкусни

Рецепт од само 3 состојки!

Состојки:

 • 1 шолја брашно
 • 1 лажичка сув квасец
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • малку млака вода

Начин на подготовка:

 1. Од наведените состојки со раце замесете глатко тесто. Кога ќе го замесите, тестото поделете го на помали топчиња, а потоа секое топче развлечете го со сукало на околу милиметар, така што ќе го собере во тава за палачинки.

   

 2. Загрејте лажица масло на тава, а потоа печете ги тортиљите на слаба температура околу 12 минути (6 минути од едната, 6 од другата страна).

   

 3. Топлите тортиљи послужете ги како што сакате – наместо леб, премачкани со омилениот фил, полнети со шунка и сирење, како домашно гиро со пилешко месо и помфрит…

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text