Мек колач со кајсии без масло и маргарин

Мек колач со кајсии без масло и маргарин

Вкусен колач со кајсии, ќе го обожавате!

Состојки:

 • 5 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 лажица арома ванила
 • 250 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 300 гр кајсии

Начин на подготовка:

 1. Пенасто разматете јајца со шеќер, додајте слатка павлака, арома, измешајте. Измешајте и просеано брашно, прашок за печиво и излејте во намастен плех.

   

 2. Наредете исечкани кајсии и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30-40 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text