Брз прилог или ручек на трпеза: Ќофтиња со тиквички и моркови

Брз прилог или ручек на трпеза: Ќофтиња со тиквички и моркови

Направете вкусни ќофтиња од тиквички.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 2 моркови
 • 2 јајца
 • 50 гр. презла
 • 150 гр. сирење
 • 1 лажиче нане
 • 3-4 лажици масло
 • сол, бибер и магдонос

Подготовка:

 1. Се мијат и лупат тиквичките и морковите и се рендаат на крупно. Се става сол и се оставаат половина час да пуштат вода.
 2. Се ренда сирењето, по избор кравјо, козјо или овчо.
 3. Се ставаат во сад јајца со презла и зачините со магдонос. Се става смесата со тиквички и морков добро исцедена со раце, се добива леплива смеса. Се става сирењето.
 4. Се става и нането се прават ќофтиња со намастени раце.
 5. Се оставаат во ладилник половина час.
 6. Се загрева масло и се пржат на него.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

singlepost_text